• Deniz Günaydın

Sonunu Düşünmeyen, Ortak Amaçta Birleşen Kahramanlarımızla Çanakkale Zaferi

Updated: Mar 21, 2021


Hayat bir mucize. Güneşin dünyanın enerji kaynağı olması, zararlı ışınlardan korunacak atmosferin varlığı, doğanın işleyişi, tüm canlıların doğum süreci... her canlının ve her anın benzersiz olması... başlı başına mucize. Bunları görüp de mucizelere inanmamak imkansız olsa gerek.


Mucizelerin bazıları kolaylıkla olurken, bazen de zorlu deneyimlerden doğuyor.


Osmanlı İmparatorluğu topraklarımızı yabancı ülkelere ilhak etmeye hazırlanırken, halkının vazgeçmemesi neticesinde Kurtuluş Savaşı'ndan (19 Mayıs 1919 - 29 Ekim 1923) doğan Türkiye Cumhuriyeti devleti de dünyadaki bu mucizelerden bir tanesi.

En güçlüsü de şüphesiz ki Kurtuluş Savaşı'ndan önce Çanakkale'de kazandığımız zafer. (19 Şubat 1915 - 9 Ocak 1916) Düşünün ki, karşınızda tüm maddi imkanlarıyla boğazınıza giren düşman gemileri.... Sizin ise bu gemileri boğazınızdan defedecek ne yeterli silahınız, ne yetişmiş askeriniz, ne askerlere vereceğiniz giyeceğiniz ve hatta dağıtacak yiyeceğiniz var. Lazım olan ama elde olmayan imkanları alt alta sıraladığımızda savaşı kazanmak bir mucize!


Ve bu mucize gerçekleşti. Çünkü o mucizede;

  • Savaşı kazanma hedefi yoktu, "vatan topraklarında yaşamayı sürdürme" amacı vardı.

  • Para yoktu, elinde avucunda ne varsa paylaşan insanların "her şey vatan için" amacı vardı.

  • Yeterli silah yoktu, silah yoksa "iman dolu yüreklerde birleşme" inancı vadı.

  • Yeterli yetişmiş asker yoktu, reşit bile olmayan gençlerin vatanları için "gelecek hayalleri" vardı.

  • Yiyecek yemek yoktu, olana şükretmekte birleşenlerin paylaştığı ortak inancı vardı.

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vizyonerliği, savaş esnasında uyguladığı stratejileri ve insanları "savaşı kazanma" hedefinde değil "vatan topraklarını her koşulda koruma" amacında birleştiren etkili liderliği sayesinde sonunu düşünmeden hareket eden liderlerle doldu cepheler. Bu birlik bilincini, inancını ve amacı yaratmanın tohumlarını insanlarının kalbine Çanakkale Savaşı'ında eken Mustafa Kemal Atatürk'ün ve kahraman lider askerlerinin sayesinde bu savaş bir mucize ile kazanıldı. Kalplere ekilen bu tohumlar olmasaydı, 3 sene sonrasında başlayan Kurtuluş Savaşı'ndan ülkemiz zaferle ayrılamaz ve tarihin seyri bu derece güçlü değiştirilemezdi.


Türkiye Cumhuriyetimiz, Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde sonunu düşünmeden içindeki ulvi amaca kalben bağlı hareket eden kahramanların kollektif bilinci ve birliği ile kuruldu.


Onlar olmasaydı ne vatan toprağımız, ne de paylaştığımız ortak kültürümüz ve değerlerimiz olacaktı. Hepsini saygı, minnet ve sevgi ile anıyoruz.

21 views0 comments

Recent Posts

See All